Z jakiego powodu należy pić soki?

Posted on 24/11/2022 7:37am

Typowy Polak pije rocznie prawie dwadzieścia pięć litrów soków. Wiele. Niestety, nie wszelki owocowy napój, który możesz odnaleźć na sklepowej półeczce, jest w istocie sokiem. Soki to najbardziej cenne owocowe trunki, jakie możesz znaleźć na sklepowej półce, a to dlatego, że nie mogą mieścić syntetycznych aromatów i konserwantów.

zdrowo i na diecie
Author: Pink Sherbet Photography
Source: http://www.flickr.com
Soki można podzielić na: soki jednodniowe - to soki, które nie są poddawane pasteryzacji, dzięki czemu zachowują one najwięcej wartości odżywczych. Takowe soki mają bardzo niedługi termin przydatności do konsumpcji, w związku z tym umieszcza się je w lodówkach, zazwyczaj w opakowaniach szklanych; soki pasteryzowane - o ile poddane są delikatnej pasteryzacji (w temp. do 80 stopni), ich okres zdatności spożycia to kilka tygodni, a wartości odżywcze są podobne jak w przypadku soków jednodniowych. Takowe soki wyprzedaje się na ogół w szklanych opakowaniach. Soki w kartonach to te, które poddano pasteryzacji w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ich termin przydatności do spożycia jest o wiele dłuższy, niestety zawartość witamin i minerałów jest dużo mniejsza.
Soki jednodniowe tłocznia soków wyciska ze świeżych warzyw oraz owoców, w czasie gdy soki pasteryzowane w istotnej większości wytwarza się z pulpy, to znaczy koncentratu. Soki możemy dodatkowo podzielić na warzywne, jakie są mniej kaloryczne, niosą mniejsze ilości cukru, jak też soki owocowe. Wyraz nektar kojarzy się niektórym z trunkiem bogów, zatem czymś drogocennym, nadzwyczajnym. Niestety, w nazewnictwie spożywczym to coś całkiem innego. Nektar owocowy to silnie rozwodniony sok wyprodukowany z koncentratu lub świeżych owoców, mieszczący uzupełnienie cukru (jest go więcej aniżeli w dosładzanych sokach). Nektar nie niesie sztucznych barwników a także konserwantów. Napój zaś to najmniej wartościowy owocowy trunek. Zawiera mniej więcej 20% soku owocowego, pozostała reszta to woda, cukier, kwasek cytrynowy i sztuczne substancje, tj.

Nie wahaj się — zweryfikuj jakie ciekawe treści prezentuje nasza moja strona (https://karlhausmann.com/pl/kategoria-produktu/pieczenie/). Jej tematyka na pewno niezwykle Cię zaciekawi.

barwniki, konserwanty, aromaty.

Jedzenie
Source: http://www.sxc.hu/
Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy sok jest wytwarzany z pulpy, czy świeżo wyciskany z owoców czy warzyw. Te ostatnie są o tyle wartościowe, że niosą wiele witamin jak też minerałów. Cukier dodawany do napojów, nektarów jak też poniektórych soków jest niekorzystny. Dobrze wybierać soki ze wzmianką bez dodatku cukru.

Tags: napoje, soki, nektar