Z jakiego powodu należy pić soki?

Posted on 05/11/2020 8:07am

Typowy Polak pije rocznie prawie dwadzieścia pięć litrów soków. Wiele. Niestety, nie wszelki owocowy napój, który możesz odnaleźć na sklepowej półeczce, jest w istocie sokiem. Soki to najbardziej cenne owocowe trunki, jakie możesz znaleźć na sklepowej półce, a to dlatego, że nie mogą mieścić syntetycznych aromatów i konserwantów.
zdrowo i na diecie
Author: Pink Sherbet Photography
Source: http://www.flickr.com
Soki można podzielić na: soki jednodniowe - to soki, które nie są poddawane pasteryzacji, dzięki czemu zachowują one najwięcej wartości odżywczych.

Kliknij na odnośnik menu karpat kebab, on przybliży Ci temat, który Cię właśnie zaintrygował. Zobacz artykuł, posiadający interesujące informacje.

Takowe soki mają bardzo niedługi termin przydatności do konsumpcji, w związku z tym umieszcza się je w lodówkach, zazwyczaj w opakowaniach szklanych; soki pasteryzowane - o ile poddane są delikatnej pasteryzacji (w temp. do 80 stopni), ich okres zdatności spożycia to kilka tygodni, a wartości odżywcze są podobne jak w przypadku soków jednodniowych. Takowe soki wyprzedaje się na ogół w szklanych opakowaniach. Soki w kartonach to te, które poddano pasteryzacji w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ich termin przydatności do spożycia jest o wiele dłuższy, niestety zawartość witamin i minerałów jest dużo mniejsza. Soki jednodniowe tłocznia soków wyciska ze świeżych warzyw oraz owoców, w czasie gdy soki pasteryzowane w istotnej większości wytwarza się z pulpy, to znaczy koncentratu. Soki możemy dodatkowo podzielić na warzywne, jakie są mniej kaloryczne, niosą mniejsze ilości cukru, jak też soki owocowe. Wyraz nektar kojarzy się niektórym z trunkiem bogów, zatem czymś drogocennym, nadzwyczajnym. Niestety, w nazewnictwie spożywczym to coś całkiem innego. Nektar owocowy to silnie rozwodniony sok wyprodukowany z koncentratu lub świeżych owoców, mieszczący uzupełnienie cukru (jest go więcej aniżeli w dosładzanych sokach). Nektar nie niesie sztucznych barwników a także konserwantów. Napój zaś to najmniej wartościowy owocowy trunek. Zawiera mniej więcej 20% soku owocowego, pozostała reszta to woda, cukier, kwasek cytrynowy i sztuczne substancje, tj. barwniki, konserwanty, aromaty.Jedzenie
Source: http://www.sxc.hu/
Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy sok jest wytwarzany z pulpy, czy świeżo wyciskany z owoców czy warzyw. Te ostatnie są o tyle wartościowe, że niosą wiele witamin jak też minerałów. Cukier dodawany do napojów, nektarów jak też poniektórych soków jest niekorzystny.

Prezentowany wątek opisuje niezwykle interesujące kwestie - jeżeli chcesz zobaczyć zbliżony materiał, zobacz bez wahania to omówienie (https://trycholog-torun.pl/o-mnie/).

Dobrze wybierać soki ze wzmianką bez dodatku cukru.

Tags: napoje, soki, nektar