W jaki sposób w ogóle zrobione są opony? Jak to wygląda? Dlaczego jest tak ważne, aby kupić jak najlepsze modele?

Posted on 22/06/2018 10:36am

Opona to taki element samochodu, który wchodzi w bezpośredni kontakt z podłożem. Bezwypadkowa oraz bezproblemowa jazda dostosowana do panujących na drodze warunków, w głównej mierze zależy rzeczywiście od jakości oraz doboru właściwych opon. Nad ich wyglądem zazwyczaj się nie zastanawiamy, lecz podstawowa wiedza przyda się każdemu, zwłaszcza że każdy element opony i jego wykonanie decyduje o ostatecznych walorach użytkowych.
koła
Author: iStock
Source: iStock
Podstawowe elementy każdej opony to: bieżnik, osnowa, opasanie i stopka. Bieżnik bezpośrednio dotyka nawierzchni drogi, jego jakość jest o tyle istotna, iż jest odpowiedzialna za przyczepność z podłożem. Inaczej wygląda rzeźba bieżnika innym z typów opon: opony zimowe przystosowane do poruszania się po śniegu i powierzchniach, na których łatwo wpaść w poślizg będą całkiem inaczej wyprofilowane od bieżników w oponach sportowych czy na lato (Hurtopony). Osnową nazywamy warstwy tzw. kordu, to znaczy specjalnego włókna, najczęściej wiskozowego lub poliamidowego. Te części układane są w różny sposób zależnie od zastosowania opony. Osnowa jest warstwą wzmacniającą konstrukcję opony.



Następnym elementem, również zrobionym z kilku części kordu, jest tzw. opasanie, to specjalistyczny materiał ułożony na obwodzie opony, jego celem jest usztywnienie strony czołowej opony i zachowanie kształtu jest to zabezpieczenie przed odkształceniami na skutek sił oddziałowujących na oponę podczas jej użytkowania. Na koniec strona opony, przylegająca do felgi, nazywana jest stopką . Wykonuje się ją z metalowych części wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle ważnym, że jest odpowiedzialna za właściwe trzymanie opony na feldze. http://hurtopony.pl/kontakt.html

Kupno opony do naszego samochodu zależy rzecz jasna od wielu czynników. Istotna jest pogoda, wiadomo bowiem, że w zimę nie możemy przemieszczać się na oponach typu letniego. Analogicznie lepiej w lecie zamienić opony z zimowych na letnie. Wiele ludzi tak nie robi uważając, że nie ma sensu. A w rzeczywistości rzecz jest poważna, gdyż opony zimowe reagują inaczej na śnieg, a odwrotnie na parującą od gorąca powierzchnie. Dużo osób stosuje również opony uniwersalne, ale jednak jest to nienajlepszy pomysł. Jeżeli już chcemy powinniśmy zakupić naprawdę solidne opony tego rodzaju.

Tags: śnieg, felgi, bieżnik, drogi