Odlewnictwo techniką wyrobu produktów z metalu

Posted on 15/08/2018 7:30am

Odlewnictwo jest metodą na wykonywanie produktów z metalu, które można w dalszej kolejności poddać obróbce. Co trzeba wiedzieć na wskazany temat, jeżeli interesuje nas ta sprawa? Przede wszystkim odlewy można wykonywać z wszelkiego rodzaju metali, między innymi z miedzi, żeliwa lub ze stopów aluminium. W jaki sposób zapewniamy im właściwy kształt?

Odlewnictwo
Author: OKFoundryCompany
Source: http://www.flickr.com
Zasadnicza jest tutaj forma, której nadajemy odpowiednie rozmiary, zarysy oraz strukturę. Dzięki należytemu zaprojektowaniu formy odlewniczej uzyskamy wymagane elementy, również bardziej skomplikowane, na przykład silniki i tłoki. Nowoczesna technologia odlewania pozwala na wytwarzanie wyrobów z niebywałą precyzją.

Jak odbywa się cały proces odlewnictwa metali? Na początku należy wykonać model rzeczy oraz wspomnianą przed momentem formę odlewniczą. Powinniśmy do tego pamiętać, iż wzorce i forma powinny być odrobinę większe od oryginalnego obiektu, gdyż gorący metal (http://www.skupsurowcow.pl/wyroby-z-mosiadzu,2) zwiększa swoją objętość. Dopiero razem ze stygnięciem jego rozmiary zaczynają się zmniejszać. Następnie robi się rdzenie, obrazujące wewnętrzną budowę konkretnego przedmiotu oraz montuje się całość w formie odlewniczej - polecamy ofertę firmy ALWRO.

Przedostatnim etapem jest zalanie jej ciekłym metalem, ostatnim natomiast wyjęcie odlewu, oczyszczanie (zobacz oczyszczalnie osiedlowe w asortymencie Mar Agency) go i poddanie obróbce wykańczającej, by nadać ostateczne kształty. Należy także wspomnieć o metodach odlewnictwa. Pierwszą z nich, a zarazem najbardziej powszechną, jest odlewanie w formach piaskowych, jednak nie jest to dosyć szczegółowy sposób. Jest także wolny i za mało wydajny, by stosować go do seryjnej produkcji.

Co więcej można odróżnić odlewanie w formach wirujących, kokilach, pod ciśnieniem, a także odlewanie skorupowe i metodą traconego wosku, co zaliczane jest do współczesnych technik gwarantujących najwyższą precyzję.

Mówiąc o obróbce metali można także mieć na względzie wyżarzanie - kliknij i sprawdź ofertę. Polega na ogrzaniu metali do odpowiedniej temperatury, wygrzaniu w niej, a później schłodzenie do temp. panującej w otoczeniu. Jest kilka typów wyżarzania, z jakimi dobrze jest się zaznajomić, jeśli zamierzamy bliżej zająć się tym tematem, na przykład wyżarzanie ujednorodniające, normalizujące i odprężające, jakie dobieramy zależnie od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.

Tags: technologia, struktura, wosk, obróbka