Na które kwestie dobrze jest zwracać uwagę podczas wyboru opon? Które czynniki są najważniejsze?

Posted on 12/07/2021 8:25am

Każdy samochód ma odpowiednio dopasowany rozmiar opon, które są najbardziej wydajne oraz sprawdzają się najlepiej. Wybór opon oczywiście powiązany jest z modelem samochodu, jego mocą oraz rocznikiem. Co ważne nie powinniśmy wybrać opon o mniejszym rozmiarze aniżeli fabryczne, natomiast montaż opon większych jest możliwy, ale musimy kierować się pewnymi zasadami. O jakich rzeczach jeszcze trzeba wiedzieć?

opony
Source: pixabay
Możliwe zamienniki rozmiarów opon w konkretnym aucie są rozpisane w instrukcji auta lub w specjalnych katalogach. Żeby właściwie dobrać inny rozmiar niż ten fabryczny, potrzebne są informacje dotyczące wielkości felgi, rodzaju samochodu i silnika. Opona powinna mieć również tę samą fakturę, powinna być radialna albo diagonalna. Najważniejsze jednak, by miała ten sam indeks szybkości i nośności. Rozmiar wyszczególniony jest na boku opony.

Czy ta problematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeśli tak, to dodatkowo zobacz ofertę gięcie blach wrocław, która dotyczy omawianej kwestii, zatem na pewno też Cię zainteresuje!

Jeżeli pojawią się wątpliwości czy jest odpowiednio zastosowany, należy się upewnić w instrukcji auta. Aby kupić właściwą oponę trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań - hurt opony mysłowice. Przede wszystkim, bardzo ważny jest sposób naszej jazdy, to znaczy, czy jeździmy spokojnie czy też bardziej sportowo? Gdzie jeździmy? Czy częściej po mieście, a może w dalekie trasy? Czy te dalekie trasy wiodą po spokojnych drogach czy też górzystych ścieżkach?opony
Author: Levente
Source: http://www.flickr.com
Warto też się zastanowić, na jakich rzeczach nam tak naprawdę zależy? Czy w większym stopniu na tym, by miały dobrą przyczepność na suchszej nawierzchni i lepiej spisywały się na wilgotnym podłożu? Zależy nam na lepszym przebiegu czy małym zużyciu paliwa? W 2012 roku wprowadzono etykiety na oponach, jakie mówią na temat efektywności paliwowej, a także przyczepności na mokrym podłożu i poziomie hałasu.Jeśli istotne są dla nas te kryteria to dobrą oponą okaże się dla nas taka ze znakiem A, zaś jeśli chodzi o poziom hałasu z najmniejszą liczbą porównując do opon z tym samym rozmiarem. Niesamowicie ważne przy wybieraniu opony jest bezpieczeństwo. Nie ma sensu decydować się na opony użytkowane wcześniej, jakie są niewiadomego pochodzenia. Może się zdarzyć, iż tego typu opony były używane na paru różnych autach i to przez wiele sezonów.

Tags: samochód, Auto, felgi, nawierzchnia