Do czego w budownictwie stosuje się ceramikę?

Posted on 08/11/2022 4:04pm

Budując lub remontując, warto być na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie. W ostatnich latach ceramika budowlana szturmem zdobywa polski rynek budownictwa. Dobra i trwała ceramika budowlana jet cudownym sposobem na wymarzony dom, który będzie spełniał nasze wymogi.

Akcesoria budowlane Wienerberger
Source: http://www.wienerberger.pl
Ceramika budowlana to materiał, który wykazuje dobre parametry termoregulacji. Ściany i dachy wykonane z tego budulca w zimie pomagają utrzymać ciepło (renomowany producent kotłów) wewnątrz domu, a w lecie odbijają promienie słoneczne, efektywnie zachowując przyjemnie niską temperaturę. Ceramika budowlana jest opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.Rachunki za ogrzewanie a także koszty eksploatacji klimatyzacji są dużo niższe niż przy budowaniu tradycyjnych materiałów. Budulec ten jest nie tylko posiada dobre współczynniki izolacyjne, ale także jest bardzo odporny na wysokie temperatury i wykazuje doskonałą odporność na korozję.

Innowacyjne technologie dają możliwość tworzenia wielu materiałów budowlanych z ceramiki. Najpopularniejszym materiałem wykorzystującym te technologie są pustaki ceramiczne. Z szerokich pustaków można budować ciepłe ściany jednowarstwowe. Przy ich wyborze musimy zwrócić uwagę, na współczynnik przenikania ciepła. Co istotne, izolacyjność można poprawić stosując specjalną zaprawę lub ograniczając przestrzeń spoin. Ponadto, ceramika budowlana może posłużyć również do tworzenia ścian dwuwarstwowych i trójwarstowowych (punkty sprzedaży). Na tego typu ściany należy wybrać pustaki z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej, które murowane są na tradycyjną zaprawę wapienno-cementową czy też cienką spoinę. Precyzyjnie wypracowany system porów w środku pustaka zwiększa drogę przepływu powietrza przez ścianę. Porowata struktura sprawia, że pustaki są stosunkowo lekkie, co znacznie ułatwia budowanie ścian. Kolejnym znaczącym budulcem wykonanym z ceramiki są dachówki. Takie dachówki mogą mieć różne wzory i tworzyć wysublimowane pokrycie dachowe, często spotykane w nowoczesnym budownictwie. Dachówki i ściany z ceramiki budowlanej tworzą zgrany duet, który razem gwarantuje doskonałe właściwości izolacyjne. Fachowcy z branży budownictwa sugerują połączenie właśnie tych dwóch materiałów jako jedno z najbardziej oszczędnych rozwiązań.

Tags: dachówki, materiały budowlane