Dlaczego surówki i sałatki są tak potrzebne, o jakie wartościowe składniki można je uzupełniać.

Posted on 19/01/2018 3:19pm

Jednym z najważniejszych elementów naszej diety będą warzywa oraz owoce. Dietetycy zalecają, żeby jeść je co najmniej kilka razy na dzień w różnej postaci, najlepiej jak najbardziej różnorodnie. Warzywa i owoce będą dostarczać naszym organizmom odpowiednich soli mineralnych oraz witamin, a poza tym tak ogromnie potrzebnego i pożytecznego błonnika.

Spożywać je można pod różnymi postaciami, w przypadku owoców najczęściej na surowo, za to warzywa pod postacią najróżniejszych surówek i sałatek. Rozmaitych na nie jest ogromna ilość, a dodatkową ich zaletą jest to, że da się w nich przemycić inne zdrowe rzeczy. Na przykład niezwykle pożądanym i cennym
dobry lunch
Author: Fotolia
Source: Fotolia
dodatkiem są kiełki. Zakupić je można gotowe, ale można także samodzielnie zabrać się za ich hodowanie. Informacji o tym, jak hodować kiełki jest naprawdę spora ilość w różnych miejscach, wystarczy tylko nieco chęci aby wyszukać wszystko, co potrzebne będzie w tych kwestiach. Można je uprawiać na różne sposoby, niezwykle praktyczna jest na przykład kiełkownica, za pomocą jakiej wszystko będzie znacznie wygodniejsze - zobacz ofertę. Jeżeli się dobrze zaplanuje ich hodowlę, to cieszyć się nimi będzie można praktycznie przez cały czas, a jako świetny dodatek do wielu dań, w tym także > kliknij odnośnik przepysznych sałatek bardzo dobrze będą się one nadawały.

W wielu przepisach oprócz samych warzyw i owoców w sałatkach pojawiają się także inne dodatki. Wiele z nich będzie się opierać na majonezie, jaki pomimo przepysznego smaku na jednak jeden zasadniczy minus, czyli jednak trochę tuczy. Znacznie lepiej w takich sałatkach sprawdzi się klasyczna oliwa z oliwek, uznawana przez wielu za jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczy. Oliwa zawiera ogromne ilości pożytecznych składników, w tym tak konieczne do utrzymania zdrowia kwasy omega 6 i sporo witamin. Włoska kuchnia, uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie, opiera się właśnie na oliwie, i rzeczywiście jak pokazują statystyki, to Włosi mają znacznie mniej problemów z sercem, niż inne narody.Oliwa doskonale się na przykład komponuje z rozmaitymi gatunkami sałat czy pomidorami, ale można jej parę łyżek dodać w zasadzie do wszystkich innych warzyw. Warto również wykorzystywać inne odmiany olejów, z których część także posiada bardzo dobry skład. Świetnie do sałatek nadają się także oleje lniany i rzepakowy, one także będą zawierać sporo przydatnych kwasów, mających zbawienny wpływ na codzienne zdrowie. Ostatnio zainteresowaniem się cieszy olej rokitnikowy, cechuje się on mocnym czerwonym kolorem, co jest rezultatem dużej ilości witaminy A, w jego składzie znaleźć także można różne minerały, polifenole i witaminy - olej rokitnikowy.

Tags: sałatki, tłuszcze, oleje