Czym charakteryzują się opony letnie i na zimę? Dlaczego są tak ważne? Czym się różnią?

Posted on 13/03/2019 1:33pm

zazwyczajmiewamy problemze zmianą opon, czy to z letnich na zimowe, czy odwrotnie. Nie wiadomo, do końca, dlaczego tak jest, ale przecież klarownym jest fakt, że opony posiadają ogromnie istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Być może ta nasza ignorancja bierze się z nieświadomości, z małejilości wiadomości, czym jest opona zimowa a czym opona letnia. Czym się różnią, dlaczego istotne jest to, że nadają się do danej pory roku?

opony samochodowe
Author: Nikita Novozhilov
Source: http://www.flickr.com
Opona zimowa określana jest w ten sposób, z racji tak zwanych lamelków, które są odpowiedzialne za przyczepność na śniegu. Odznacza się dość małymi i wysokimi klockami – bieżnik ma grubość zazwyczaj większą niż 11 milimetrów. Opona jestjakby poprzecinana różnymi większymi kanałami i mniejszymi kanalikami. Zapewniają one dobre odfiltrowaniewilgoci. Jednocześnie, kanaliki są odpowiedzialne za wysoką prędkośćjazdy przez głębsza wodę. Miękka mieszanka, czyli bieżnik opony na zimę powinien uginać sięprzy nacisku palców, gwarantuje bardziej niezawodną przyczepność w ujemnych temperaturach. Spis produktów znajdziesz na stronie: Opony osobowe letnieOpona letnia, w opozycji od opony zimowej nie posiada lamelków. Klocki i gumy, które stykają się z asfaltemmają raczej większą powierzchnię, są jednak trochę niższe. Nowe opony mają zazwyczaj od 6 do 10 milimetrów głębokości bieżnika. kanalików może być dużo lub mało, a jest to zależne od przeznaczenia opony. materiał odznacza się dość dużą twardością, na pewno jest tak, kiedy porównamy je z oponami zimowymi. Artykuł dzięki uprzejmości:

opona samochodowa
Author: Jonathan Rolande
Source: http://www.flickr.com
A jak się ma do tego mieszanka gumy a temperatura? Wiele osób to bagatelizuje, a tak naprawdę to bardzo istotny wyznacznik. Można powiedzieć, że powinniśmy zmieniać opony aż cztery razy do roku. Tak, to może dla kogośzadziwiające, ale właściwie byłoby, gdybyśmy to zastosowali na zimę, na wiosnę, na lato oraz jesień, łącznie daje to trzy komplety. Dlaczego?

Letnia opona obiecująca właściwą przyczepność w temperaturach między 10-20 stopni Celsjusza, nie działa w temperaturach wyższych niż 35 stopni. Z kolei opona mogąca zapewnić przyczepność przy temperaturze nawierzchni graniczącej z 40 stopni Celsjusza, będzie się ślizgała przy temperaturze poniżej 20 stopni. Co to dla nas oznacza? Im gorętsze letnie dni tym powinniśmy zakładać ogumienie, niż te, na których jedziemyprzykładowo w okresie wiosennym.

Tags: bezpieczeństwo, przyczepność, bieżnik