Czujesz się oszukany przez sprzedawcę? Nie zdajesz sobie sprawy, co zrobić z zawartą już umową, jaka jest niekorzystna? Przeczytaj!

Posted on 30/11/2022 8:32am

To normalne, że w wielu dziedzinach życia konsumenci nie mają szansy podważania warunków proponowanej umowy. Niestety, ich rola sprowadza się jedynie do sygnowania kontraktu, albo jego odrzucenia w całości. Ma to funkcję przykładowo w sytuacji kontraktów stosowanych przez banki, sprzedawców telefonicznych, deweloperów, biura podróży, dostawców energii elektrycznej i wielu innych.

prawo
Może to sprawiać zagrożenie takiego typu, że producent w kontrakcie narzuci konsumentowi klauzule, które nie staną się dla niego zbyt korzystne.

Chcesz poszerzyć swą wiedzę na wybrany temat? Zapraszamy Cię zatem po inne wątki tu (https://magdalenagrzeskowiak.pl/) - kliknij w link i przenieś się do nowej witryny pełnej zajmujących wpisów.

Do tego właściwie kodeks cywilny definiuje, iż decyzje, które nie są uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeśli kształtują jego prawa i zobowiązania w sposób sprzeczny z właściwymi obyczajami i bardzo naruszający jego sprawy. Takim przykładem są na pewno klauzule wymieniające jako konieczność rezygnację z umowy spłacenia grzywny albo wyciszającą odpowiedzialność producenta za niedotrzymane zobowiązania.


Trzeba przyznać również, że zazwyczaj obowiązują zapisy nazywające główne obowiązki stron, takie jak cena czy wynagrodzenie. Klient, który przypuszcza, że umowa, jaką oferuje mu przedsiębiorca może zawierać decyzje niedozwolone, musi zwrócić przedsiębiorcy uwagę na to zdarzenie. W momencie, gdy nie wyrazi on zgody na zmianę wątpliwych elementów kontraktu, korzystniej będzie jak zmienimy kontrahenta. Zaś kiedy umowa, jaką już podpisaliśmy posiada sporne postanowienia, to zgodnie z definicją kodeksu cywilnego, takie klauzule z mocy prawa nie są dla nas wiążące. W sytuacji, kiedy kontrahent nie przychyli się do tego stanowiska, jesteśmy zobligowani udać się do sądu powszechnego - rejonowego lub okręgowego o stwierdzenie konkretnego zapisu za nieważne.

Na przykład, jeżeli pragniemy odstąpić od kontraktu, a w jej postanowieniach są postanowienia wykluczające tego typu możliwość lub określające za to karę, to mamy prawo powołać się na wątpliwy charakter postanowienia umownego. Jeżeli zaś przedsiębiorca w dalszym ciągu nie będzie uwzględniał naszych argumentów, możemy dochodzić swoich praw droga sądową. Tego typu sytuacja niestety może spotkać każdego z nas. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Najlepiej jak w sieci zaczniesz szukać dodatkowych informacji, przykładowo pod hasłem spis klauzul niedozwolonych.



Tags: prawo, Kodeks cywilny, klauzule