Na czym polega cięcie tlenem? Jakie typy gazów do tego stosujemy? Czy to się opłaca?

Posted on 07/10/2020 5:31pm

Cięcie jest procesem rozdzielania materiału na całej jej grubości, definiuje ją zaznaczona linia podziału, jaka przeważnie jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Jest wiele czynników które decydują o wybraniu procesu cięcia. Powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie można określić, jaki oczekujemy efekt naszej pracy. Tak samo jest z długością oraz kształtem linii cięcia. To wszystko składa się na wymagania dotyczące jakości wycinanych krawędzi, na które bacznie powinniśmy zwracać uwagę. Obowiązkowo też sprawdźmy możliwości produkcyjne, a także koszty procesu, bo przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha
Author: Paul Joseph
Source: http://www.flickr.com
Są charakterystyczne sposoby cięcia blachy, dość dobrą i polecaną jest cięcie (odsyłam do tego serwisu) tlenem - dodatkowe informacje o blachach na polecanej stronie. Na czym polega? Polega ona na doprowadzeniu metalu w miejscu cięcia do wartości temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Proces cięcia tlenem jesteśmy w stanie dokonywać ręcznie lub w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, także w ciężko osiągalnych miejscach. Najistotniejszym elementem urządzenia do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadanie to jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a możemy to osiągnąć przez minimalizowanie gazu palnego oraz tlenu we właściwej proporcji oraz doprowadzić do obszaru cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.

W tym artykule odnajdziesz ciekawe informacje, ale odszukaj także (http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/zgrzewarki-pakowarki-katowe/) pozostałe artykuły na prezentowany temat. Z pewnością będą ciekawe.
Arkusz blachy
Author: U.S. Army Corps of Engineers
Source: http://www.flickr.com
Gazy wykorzystywane do cięcia tlenem to acetylen oraz propan. Acetylen jest używany jako gaz palny, ponieważ posiada najbardziej wysoką temperaturę płomienia. Płomień tego rodzaju jest krótki o jasnym stożku wewnętrznym i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez wymianę natężenia przepływu tlenu oraz acetylenu można zyskać płomień nawęglający, gdzie jest nadmiar acetylenu, ulteniający, z przewagą tlenu i neutralny. Propan zaś wydziela największą ilość ciepła na zewnątrz płomienia, ale jednakowoż ma niższą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan jest tańszy od acetylenu, ponadto nie musi być przechowywany w specjalnych butlach. Propan najbardziej korzystnie się nadaje do cięcia grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. Faktycznie więc warto skorzystać z tego sposobu cięcia, bo gwarantuje on tak naprawdę efektywność i w miarę dobre koszty całego procesu. A to właściwie najbardziej ważne.

Tags: cięcie, materiał, metal, cięcie tlenem